Google Apps Premier Edition: Riešenie

Už dlhší čas mi prestávalo stačiť, čo ponúkajú bežné free služby e-mailu. Pred asi 2 rokmi som z tradičného Gmailu prešiel na vlastnú doménu a službu Google Apps for Domains. So službou som bol spokojný, všetko fungovalo ako malo, e-mail mi bežal na vlastnej doméne ([email protected]), a hlavne bola zadarmo.

Ani som sa nenazdal, a používal som v tú dobu 2 e-mailových klientov. Thunderbird pre e-mail, Outlook pre Kalendár, Kontakty a Úlohy (Gmail sa cez IMAP veľmi zle integruje do Outlooku). Kalendár a Kontakty sa synchronizovali cez iTunes na iPhone.

Outlook 2010

S príchodom v súčasnosti najlepšieho e-mailového klienta a PIM, ktorým je bezpochyby Outlook 2010 sa synchronizácia stala problémom, nakoľko iTunes prestal spolupracovať s betaverziou.

Hľadal som riešenie, ktoré by dokázalo môj telefón synchronizovať bez iTunes.
Riešením by jednoznačne bol Exchange Server 2010, ktorý vďaka MS Active Sync dokáže synchronizovať takmer všetko, čo má kalendár. Postaviť si vlastný Exchange Server (ešte aj so študentskými licenciami zdarma) je veľmi neefektívne, pátral som ďalej. Narazil som na služby hostovaného Exchange. Natrafil som na verziu s 500MB a podporou ActiveSync (synchronizácia s mobilom). Za $14 mesačne. Samozrejme som sa na to vykašľal. Tu prichádza Google Apps Premier Edition.

Google Apps Premier Edition

Táto služba od Googlu poskytuje program Google Apps Sync for Microsoft Outlook.

Je to takmer dokonalým nahradením Microsoft Exchange. E-maily, Kalendáre a Kontakty sa synchronizujú naozaj bez povšimnutia.

Reálne skúsenosti

Dáta sa updatujú zázračnou rýchlosťou. Mal som otvorený kontakt v mobile, stlačil som Send/Recieve v Outlooku a behom 3s sa mi aktualizovala obrazovka v mobile.

Čo sa ešte týka kontaktov, Gmail má vo svojom rozhraní užitočnú funkciu Find Duplicates. Pomocou nej sa mi podarilo zlúčiť kamarátku, ktorá má telefónne číslo, e-mail, jabber a fotku v google účte. Odteraz keď mi volá, zobrazuje sa jej fotka.

E-mail mi prichádza na telefón pomocou technológie PUSH, čo reálne badám na tom, že mi príchod e-mailu signalizuje pred Outlookom s nemalým predstihom.
Nastavenia telefónu na ActiveSync podporovaný Googlom nájdete TU. Okrem iPhonu sú podporované BlackBerry, Windows Mobile a E-čkové (business) Nokie.

Negatíva

Myslím, že nič sa nezaobíde bez negatívnych stránok, nič nie je dokonalé a teda ani Google Apps. V prvom rade mi v ňom chýbajú Úlohy (Tasks), ktoré používam denno-denne snáď najviac. Ak sa Google nepochlapí do 1 roku, budúci rok si službu nezaplatím.

Ďalšou vecou je cena. Tá vychádza (po zdanení) na 48€ na rok. Pre jednotlivca sa môže zdať dosť, ale musíme brať do úvahy, že je to riešenie predovšetkým pre firmy.

Záver

V podstate sa jedná o veľmi zaujímavú službu. Ponúka fakt to, čo pre veľké firmy Exchange, ale za oveľa menší peniaz. Na druhej strane, k dokonalosti chýbajú spomínané Úlohy a ich synchronizácia.

Keď ich Google dokončí (a ja verím že ich plánuje dotiahnuť), Google Apps Premier Edition bude jasnou hviezdou e-mailových a Time Managementových služieb.

  • Jakub Pospíšil

    Ja pouzivam alternativni reseni, ktere je take placene, ale mnohem levnejsi. Staci koupit jednou a pak se da pouzivat jak dlouho potrebujete. Jedna se o EVO Collaborator for Outlook a je to rozsireni pro Outlook, ktere pridava podporu cardDAV a calDAV a synchronizaci ukolu, kalendaru a kontaktu s Gmailem, Yahoo, vlasnimi emailovymi servery, napr Baikal, OwnCloud, ktere nekdo muze pouzivat na NAS QNAP, SYNOLOGY, ASUSTOR.

    Ja to vyuzivam jiz nejakou dobu a jsem naprosto spokojen. Urcite bych to doporucil jako jedno z dalsich moznych reseni tohoto problemu.

    Postup nastaveni je uveden na tomto blogu:

    http://pocitace-a-internet.blogspot.com/2015/03/synchronizace-kontaktu-kalendare-gmailu.html