Facebook a XMPP: Hrozba pre ICQ?

XMPP (alebo Jabber) je protokol, ktorý poznajú hlavne ľudia z IT, bežný užívatelia ho nepoužívajú, lebo sú zvyknutí na ICQ, MSN a ďalšie menej sofistikované protokoly. Na popularite síce pridal Google v roku 2005, keď uviedol Google Talk, ktorý tento protokol používa. Ľudia ale stále netušia, že niečo ako Jabber existuje.

Princíp Jabberu

Základným princípom Jabberu je jeho decentralizovanosť. Protokol umožňuje každému si zvoliť svojho poskytovateľa, prípadne si nainštalovať vlastný server, na vlastnú doménu a pridávať si ľudí od ľubovoľného iného poskytovateľa. V podstate je to podobné e-mailu. A to aj v tom smere, že adresy Jabberu majú tvar e-mailovej adresy.

Facebook

Facebook sa tiež rozhodol pre XMPP protokol, teda Jabber. Využíva ho ale len na svoj Facebook Chat, teda neimplementoval tento protokol úplne. Nefunguje pridávanie priateľov. V Contact Liste sa objavujú len priatelia, s ktorými ste priateľmi na Facebooku. Takto služba stráca čaro pôvodného XMPP protokolu.

Postavenie Jabberu vo svete IM komunikácie

Zdá sa, že Jabber ľudia začínajú čoraz viac používať. Bohužiaľ, bez ich vedomia. Spoločnosti ako Google a Facebook ich pomenúvajú vlastnými názvami, prípadne ich okliešťujú, ako je to v prípade Facebooku. Takto sa k pravému potenciálu protokolu vôbec nedostanú.

Podľa môjho názoru, ideálne by bolo, keby dokázal Jabber nahradiť proprietárne protokoly, ako sú ICQ, MSN, atď. Najhoršie je, že ľuďom vôbec nevadí nízka kvalita a nepraktickosť ICQ a mnohí z nich používajú dokonca originálneho klienta kvôli hrám a podobným nezmyslom. Žiaľ, ICQ ohrozené podľa môjho názoru nie je. A nie je to jediný prípad, keď technológia s lepším marketingom prekoná výrazne lepšiu. (Mohli by sme hovoriť aj o Skype vs. SIP, ale to už je iná téma.)

Keď ste si článok prečítali, neváhajte ho komentovať.

  • smoltalk

    Prave som chcel ist pochatovat s niekym, na koho mam len Facebook kontakt, tak som si prisiel overit, ci mu mozem napisat aj “z vonku”, ved to je zmysel celeho Jabberu.
    Inak Google to moze nazvat kludne aj talk, dolezite je, ze implementuju XMPP aj Jingle (?) na video, ktore bez problemov funguju.

  • ICQ ma momentalne otvorene partnerstvo s google takze su za vodou. Facebook tiez, aj ked poslednou dobou mi dost laguje.